Jak oszczędzać energię elektryczną i pieniądze ?

We wpisie tym opiszę kilka moim zdaniem przydatnych sposobów, które pomogę Ci zaoszczędzić kilka złotych na prazie.

Na początek odłącz urządzenia, które zużywają energię nawet wtedy, gdy są podłączone. Możesz kupić narzędzia do monitorowania energii, które ujawniają, jakie gadżety zużywają energię, nawet gdy są pozornie wyłączone.

  1. Wyłącz światła tam gdzie nie są potrzebne

Wyłączanie światła jest jednym z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów oszczędzania energii. Jest to prosty sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co z kolei pomaga środowisku poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.

W ankiecie dotyczącej 74 zachowań prośrodowiskowych, uczestnicy uznali „wyłączanie światła” za najtańsze pod względem kosztów finansowych i behawioralnych, a także w pierwszej trójce pod względem oszczędności dla środowiska. Otwarte odpowiedzi sugerują, że wyłączanie świateł nadal jest ulubionym zaleceniem, ponieważ jest zgodne z przekonaniami proekologicznymi.

Zachęć użytkowników do wykonania swojej części, zapewniając oznakowanie budynku lub tworząc harmonogram, który przypomina ludziom o wyłączeniu świateł. Można również rozwiesić zawieszki na drzwiach lub karteczki samoprzylepne przypominające o tym w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

  1. Odłączaj urządzenia

Nawet wyłączone urządzenia nadal zużywają energię. Pochłaniają energię i przyczyniają się do marnotrawstwa energii elektrycznej, która kosztuje i powoduje emisje. Odłączanie urządzeń to prosty sposób na ograniczenie marnotrawstwa energii. Niektóre z nich to ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe i zegary cyfrowe.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, ile „mocy fantomowej” zużywają ich urządzenia. Energia ta jest zużywana nawet wtedy, gdy urządzenia nie są używane i może stanowić nawet 10% miesięcznego rachunku. Możesz oszczędzać energię elektryczną, odłączając małe urządzenia, takie jak tostery i radio z budzikiem, lub inwestując w listwę zasilającą, która pozwala wyłączyć wiele urządzeń jednocześnie. Kluczem jest uczynienie z tego regularnego nawyku. Jest to łatwe do zrobienia i może pomóc zaoszczędzić pieniądze bez poświęcania jakości życia.

  1. Wymień stare urządzenia

Wymiana starych urządzeń na energooszczędne może znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej. Na przykład wymiana tradycyjnej lodówki na model Energy Star może przynieść oszczędności rzędu 35 USD rocznie. A nowe pralki, zmywarki i komputery są znacznie bardziej wydajne niż ich poprzednicy – w rzeczywistości urządzenia z etykietą Energy Star zużywają do 40% mniej energii.

Chociaż wyłączanie światła i odłączanie urządzeń, gdy nie są używane, to dobre taktyki oszczędzania energii, aby naprawdę wywrzeć wpływ, należy przyjąć podejście wielopłaszczyznowe. Wymiana starszych urządzeń na energooszczędne zaowocuje czystszymi ubraniami, przytulniejszym domem, niższymi rachunkami za media i zmniejszoną emisją gazów cieplarnianych. Energooszczędne urządzenia mają również dłuższą żywotność niż ich konwencjonalne odpowiedniki, więc zwracają się w dłuższej perspektywie.

  1. Zainstaluj programowalny termostat

Programowalny termostat to łatwy sposób na oszczędzanie energii poprzez automatyczne ustawianie systemu ogrzewania i chłodzenia na niższą temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu. Niektóre funkcje, których należy szukać, obejmują modele bezprzewodowe, które nie wymagają ponownego okablowania; opcjonalne planowanie wakacji, które pozwala ustawić program na czas nieobecności; oraz wyświetlacz, który wskazuje, kiedy nadszedł czas na wymianę baterii.

Ogrzewanie i chłodzenie odpowiada za 42 procent kosztów energii w gospodarstwie domowym, więc obniżenie temperatury o zaledwie kilka stopni w czasie, gdy rodzina jest poza domem lub śpi, może mieć duży wpływ na roczne koszty energii. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym łatwej instalacji programowalnego termostatu. Będziesz na dobrej drodze do dużych oszczędności w mgnieniu oka!

  1. Kup inteligentny licznik

Inteligentny licznik to licznik energii, który stale wysyła odczyty do dostawcy. Zastępują one tradycyjne liczniki i mogą pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej, pokazując dane na temat wzorców zużycia.

Mogą one również dawać możliwość wyboru elastycznego planu z taryfą czasową. Plany te pozwalają płacić wyższą stawkę w godzinach szczytu (zazwyczaj popołudniami i wieczorami w dni powszednie) i niższą stawkę poza godzinami szczytu, na przykład w nocy.

Inteligentny licznik jest dostarczany z wyświetlaczem domowym (IHD), którego można używać do monitorowania zużycia i ustalania budżetu. Możesz również użyć IHD do porównania planów energetycznych na iSelect, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć taki, który pasuje do twoich nawyków i zużycia. Najlepsze wskazówki dotyczące oszczędzania energii obejmują zmianę zachowania i instalację energooszczędnych urządzeń.

Image by 0fjd125gk87 from Pixabay

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 31