Jak wybrać kask rowerowy aby jeździło się bezpiecznie ?

Nie wszystkie kaski rowerowe są sobie równe. Ważne jest, aby uzyskać dobre dopasowanie, ponieważ źle dopasowany kask może ulec uszkodzeniu podczas zderzenia, nie wspominając o tym, że jest bardzo niewygodny.

Aby znaleźć odpowiedni rozmiar kasku, należy zmierzyć obwód głowy za pomocą elastycznej taśmy mierniczej (poszukaj jej w swoim zestawie do szycia lub puszce herbatników). Pozwoli to określić rozmiar kasku.

Dobór rozmiaru

Podczas gdy rozmiary różnią się w zależności od marki kasku i kształtu głowy, ważne jest również, aby przymierzyć kask przed zakupem. Dopasowanie kasku jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, czy będziesz go nosić i jak dobrze się go nosi.

Prawidłowo dopasowany kask jest wygodny i nie przesuwa się łatwo ani nie opada na głowę. Kask powinien być ustawiony poziomo (nie przechylony do tyłu), a jego przednia krawędź powinna znajdować się około centymetr nad brwiami, aby chronić czoło.

Paski powinny tworzyć literę „V” pod uszami i ściśle przylegać do czubka głowy. Po zapięciu paska pod brodą powinieneś być w stanie lekko otworzyć usta i nie odczuwać żadnego nacisku ze strony paska pod brodą. Niektóre kaski mają z tyłu otwór na włosy, który umożliwia noszenie kucyka bez wpływu na dopasowanie kasku lub jego bezpieczeństwo. Niektóre kaski pozwalają na noszenie pod kaskiem cienkiej czapki rowerowej lub beanie dla dodatkowego komfortu i ciepła.

Wentylacja

Niezależnie od tego, czy tylko dojeżdżasz do miasta, czy wybierasz się na całodniowe enduro, odpowiedni kask pomoże zapobiec niefortunnemu urazowi głowy. Na szczęście najnowsze innowacje sprawiły, że kaski rowerowe są lżejsze, wygodniejsze, a nawet zapobiegają niektórym z najpoważniejszych urazów.

Kaski rowerowe mają zazwyczaj warstwę pianki polistyrenowej, która kompresuje się przy uderzeniu, aby pochłonąć i rozłożyć siłę wypadku. Aby utrzymać piankę w nienaruszonym stanie i zapewnić dodatkową ochronę przed przebiciem, stosuje się twardą skorupę zewnętrzną z tworzywa sztucznego lub kompozytu węglowego.

Aby upewnić się, że kask jest odpowiednio dopasowany, można go przetestować, energicznie potrząsając głową na boki oraz w górę i w dół. Kask nie powinien się znacząco poruszać, a jeśli tak się dzieje, oznacza to, że należy wyregulować system mocowania. Kask powinien być dopasowany, ale nie ciasny. Dobrym pomysłem jest dopasowanie kasku w sklepie i zakup w renomowanym sklepie rowerowym, który oferuje szeroką gamę marek.

Lekkość

Kaski rowerowe są ważnym elementem wyposażenia bezpieczeństwa każdego rowerzysty. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym rowerzystą dojeżdżającym do pracy na jednośladzie, czy sportowcem enduro przygotowującym się do kolejnej przygody w terenie, kask będzie jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia roweru. W związku z tym ważne jest, aby znaleźć wygodny i dobrze dopasowany kask, który zapewnia pożądane funkcje.

Najważniejszym czynnikiem jest ochrona głowy w razie kolizji. Twarda skorupa zewnętrzna i wyściółka z miękkiej pianki pochłoną uderzenie, rozpraszając energię na większym obszarze, niż gdyby głowa uderzyła bezpośrednio o ziemię.

Niektóre kaski idą o krok dalej, oferując funkcje, takie jak MIPS Spherical, aby zmniejszyć uderzenia obrotowe, skorupy z poliwęglanu ze wzmocnieniami i kanałami powietrznymi, które odprowadzają pot z twarzy. Wszystko to składa się na bardzo skuteczny i lekki kask, który może uratować ci życie.

Komfort

Podobnie jak buty, kaski są dostępne w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. Przymierz kilka kasków, aby sprawdzić, który z nich najlepiej pasuje do kształtu Twojej głowy. Prawidłowo dopasowany kask będzie przylegał, ale nie będzie irytująco ciasny i będzie płasko przylegał do głowy (nie będzie odchylony do tyłu), a jego przednia krawędź będzie znajdować się około jednego cala nad brwiami, zapewniając ochronę czoła.

Wiele kasków posiada regulowaną kołyskę, która umożliwia indywidualne dopasowanie w określonym zakresie rozmiarów. Niektóre z nich mają również port przeznaczony dla osób z dłuższymi włosami. Niektóre zawierają nawet technologie, takie jak SPIN firmy POC, która rzekomo zmniejsza siły ukośnych uderzeń, umożliwiając nieznaczny obrót kasku podczas uderzenia.

Pamiętaj, że dobre dopasowanie jest niezbędne, ponieważ temperatura i pot mogą wpływać na regulację pasków i systemów mocowania. Przed każdą jazdą należy potrząsnąć kaskiem, aby upewnić się, że nadal jest dobrze dopasowany i że wszystkie systemy mocowania działają prawidłowo.

Image by Daniela Jakob from Pixabay

Stanisław Niemczuk
Stanisław Niemczuk
Artykuły: 31